Մաթեմատիկայի երկրորդ և երրորռ ուսումնական շրջանի հաշվետվություն
Արաջին կիսամյակի պարի հաշվետվություն
Архив рубрики: Մաթեմատիկա 6
Մաթեմատիկայի երկրորդ և երրորռ ուսումնական շրջանի հաշվետվություն
Տնային մաթեմ 15.5.2023
Դասարանական մաթեմ
Տնային մաթեմ 12.5.2023
Դասարանական մաթեմ 10.5.2023
Տնային մաթեմ 8.5.2023
Տնային մաթեմ 5.5.2023
Դասարանական մաթեմ 5.5.2023
Դասարանական մաթեմ 3.5.2023
Տնային մաթեմ 5.2.2023
Դասարանական մաթեմ 2.5.2023
Տնային մաթեմ 25.4.2023
Դասարանական մաթեմ 25.4.2023
Տնային մաթեմ 21.4.2023
տնային մաթեմ 17.4.2023
Դասարանակն մաթեմ 17.4.2023
Դասարանակն մաթեմ 14.4.2023
Տնային մաթեմ 12.4.2023
Դասարնական մաթեմ 12.4.2023
Տնային մաթեմ 10.4.2023
Դասասրանական մաթեմ 10.4.2023
Տնային մաթեմ 7.4.2023
Դասարանական մաթեմ 5.4.2023
Դասարանական և տնային մաթեմ 15/3/2023
տնային մաթեմ 13.2.2023
Դասարանական մաթեմ 13.2.2023
Տնային մաթեմ 10.2.2022
Դասարանակն մաթեմ 6.2.2023
Տնային մաթեմ 3.2.2023
Դասարանական մաթեմ 3.2.2023
Դասարանական մաթեմ 1.2.2022
Տնային մաթեմ 31.1.2023
Դասարանական մաթեմ 1.30.2023
Տնային մաթեմ 1.30.2023
Դասարանական մաեմ 30․1․2023
Տնային մաթեմ 15.5.2023
Լրացուցիչ առաջադրանքներ՝1203-բ,դ,զ; 1204-բ,դ,զ; 1205-բ,դ; 1206-բ,դ; 1219; 1220
- Հաշվե՛ք և պատասխանը կլորացրե՛ք մինչև տասնորդականները.
դ) (9,4 – 8,7) ⋅ 1,4=3.8=4
բ) 5,6 ⋅ (7,4 – 3,9)= 17.80=18
զ) (12,1 – 5,73) ⋅ 0,1=0.637=0.7
- Թվերը կլորացրե՛ք մինչև հարյուրերորդականները, ապա կատարե՛ք հաշվումները.
դ) 11,4444 : 3,52222==11.44:3.52=3.25
բ) 24,35907 – 14,4346=24.36-14.43=9.93
զ) (17,6249 – 2,6951) : 3,729=(17.62-2.70) : 3.80=14.9238
- Կատարե՛ք հաշվումները` թվերը նախապես կլորացնելով մինչև
տասնորդականները, ինչպես նաև առանց կլորացնելու, ապա
համեմատե՛ք ստացված արդյունքները.
բ) (13,99 – 1,95) : (1,58 + 1,43)=4
(14-2):(2+1)=4
4=4
դ) 10,54 : 21,08 – 0,048 : 0,48=0.4
10.6:21-0.5:0.5=0.6
- Կլորացրե՛ք մինչև հարյուրերորդականները և համեմատե՛ք
թվերը.
, դ) 12,129 և 12,131,
12.13=12.13
բ) 2,254 և 2,256,
2.25<2.26
- Հետևյալ թվերը դասավորե՛ք աճման կարգով.
20-ի 7 %-ը, 15-ի 8 %-ը, 90-ի 3 %-ը, 100-ի 5 %-ը։
100-ի 5 %-ը, 90-ի 3 %-ը, 20-ի 7 %-ը, 15-ի 8 %-ը:
Գծե՛ք մի քառանկյուն, որի անկյուններից երկուսը բութ լինեն։
Դասարանական մաթեմ
- Հաշվե՛ք և պատասխանը կլորացրե՛ք մինչև տասնորդականները.
ա) 0,1 ⋅ (81,34 + 6,73) =8,807=8,8
, ե) (8,5 + 6,12) ⋅ 2,3=33.626=33.7
գ) (3,4 + 2,01) ⋅ 1,2=5.812=5.9 - Թվերը կլորացրե՛ք մինչև հարյուրերորդականները, ապա կատարե՛ք հաշվումները.
ա) 2,9519 + 0,24159,=2,95+0.24=3.19
ե) 3,509 ⋅ (0,7654 – 0,333)=3.5x(0.8-0.2)=2.1
գ) 43,927 ⋅ 0,00609,=44×0,7=30.8 - Կատարե՛ք հաշվումները` թվերը նախապես կլորացնելով մինչև
տասնորդականները, ինչպես նաև առանց կլորացնելու, ապա
համեմատե՛ք ստացված արդյունքները.
ա) (3,26 + 2,045) ⋅ (0,376 – 0,18)=5,309×0,196=10,40564=10.3
գ) 4,026 ⋅ 3,828 + 2,106 ⋅ 0,99, =15,411528+2.08494=17.420022=17.4 - Կլորացրե՛ք մինչև հարյուրերորդականները և համեմատե՛ք
թվերը.
ա) 0,136 և 0,144, ,
, ե) 7,9951 և 8,0049,
գ) 3,769154 և 3,767002,
Տնային մաթեմ 12.5.2023
Լրացուցիչ առաջադրանքներ՝1200-բ,դ,զ; 1202-բ,դ; 1214; 1215-բ,դ; 1216;
- Գրե՛ք այն բոլոր թվանշանները, որոնք աստղանիշի փոխարեն
գրելու դեպքում կլորացումը ճիշտ կատարված կլինի.
բ) 0,31 ≈ 0,3 ,
0,32 ≈ 0,3 ,
0,33 ≈ 0,3 ,
0,34 ≈ 0,3 ,
0,35 ≈ 0,3 ,
դ) 25,035 ≈ 25,04
25,036 ≈ 25,04
25,037 ≈ 25,04
25,038 ≈ 25,04
25,039 ≈ 25,04
, զ) 800,001 ≈ 800
800,002 ≈ 800
800,003 ≈ 800
800,004 ≈ 800
800,005 ≈ 800 - Հաշվե՛ք և պատասխանը կլորացրե՛ք մինչև հարյուրերորդականները.
բ) 12,4589 – 6,27 + 1,395,=7,58
դ) 0,1 – 0,01 – 0,001=0,09
Ճի՞շտ է արդյոք կազմված հետևյալ աղյուսակը.
1 Ճիշտ
2 սխալ
3 Ճիշտ
4 սխալ
- Լուծե՛ք հավասարումը.
դ) (x – 90) – 617 = 1000,
x-90=1000+617
x=1000+617+90
x=1707
բ) (x + 10) – 56 = 344,
x=344+56-10
x=390
զ) 405 + (x + 394) = 2505։
x=2505-394-405
x=1706
Գրե՛ք երկու կանոնավոր և երեք անկանոն կոտորակներ, որոնցից յուրաքանչյուրի համարիչի և հայտարարի գումարը հավասար է 18‐ի։
|կանոնավոր
8/10
7/11
անկանոն
9/9
10/8
11/7
Դասարանական մաթեմ 10.5.2023
Դասարանական առաջադրանքներ՝ 1197-ա,գ,ե,է; 1198-ա,գ,ե,է; 1199-ա,գ,ե; 1208; 1210; 1212
- Թիվը պակասորդով կլորացրե՛ք մինչև տասնորդականները.
ա) 0,9382=0,9
գ) 100,5621=100,5
ե) 80,0388=80
է) 200,18=200,1 - Թիվը հավելուրդով կլորացրե՛ք մինչև հարյուրերորդականները.
ա) 7,8932=7,9
գ) 0,1111=0,2
ե) 65,6788=65,7
է) 2,3845 =2,4 - Ասե՛ք, թե մինչև որ կարգն է կլորացված թիվը.
ա) 93,6527 ≈ 93,65 ,
Հարուրելորդական
գ) 0,563891 ≈ 0,564 ,
հազարերորդական
ե) 0,7014 ≈ 1 ,
Միաորների - Գտե՛ք ամենափոքր հնգանիշ թվի և ամենամեծ եռանիշ թվի
տարբերությունը։
10000-999=9001 - Քանի՞ անգամ է միլիարդների դասի ամենափոքր կարգի
միավորը մեծ միլիոնների դասի ամենափոքր կարգի միավորից։
Իսկ քանի՞ անգամ է միլիոնների դասի ամենամեծ կարգի
միավորը մեծ հազարների դասի ամենամեծ կարգի միավորից։ - Քանի՞ անգամ է յուրաքանչյուր հաջորդ դասի ամենամեծ կարգի
միավորը մեծ նախորդ դասի ամենափոքր կարգի միավորից։
50×25:100=12.5
50+12.5=62.5
62.5×20:100=12.5
62.5-12.5=50
Տնային մաթեմ 8.5.2023
Լրացուցիչ առաջադրանքներ՝1180-բ,դ; 1182-բ,դ,զ; 1183-բ,դ,զ; 1188-բ,դ; 1189; 1190-ա,գ
- Աստղանիշի փոխարեն դրե՛ք համեմատման համապատասխան
նշանը, որպեսզի ստացվի ճիշտ անհավասարություն.
բ) 741 ։ 9,4 >74,1 ։ 9,4 ,
դ) 7,26 ։ 5,17 < 7260 ։ 5,17 ։
Կատարե՛ք բաժանում
բ) (–32,8) ։ (–8,2)=4
դ) (–19,558) ։ (–7,7)=2.54
զ) 2,304 ։ 7,2=0.32
Լուծե՛ք հավասարումը.
դ) (–3) ⋅ x + 1 = +22
x=-3-1
x=+4
x=+22:4
x=5.5
,բ) (–7) ⋅ x = +42,
x=42:-7
x=-6
զ) (–6) ⋅ x – 7 = –25։
x=-6-7
x=-13
x=(-25)-(-13)
x=-12
Կատարե՛ք գործողությունները.
բ) (20808 ։ 18 – 89112 ։ 1128) ⋅ 5=
20808 ։ 18=1156
89112 ։ 1128=79
1156-79=1080
1080×5=5400
դ) (41000 – 8512) ։ 262 + (261 ։ 29) ⋅ 30
41000 – 8512=32488
261:29=9
32488:262=124
9×30=360
124+360=484
1189. Քանի՞ օր է 3 միլիոն ժամը
3000000:24=125000
Տնային մաթեմ 5.5.2023
Լրացուցիչ առաջադրանքներ՝1174-բ,դ,զ; 1175-բ,դ,զ; 1177-բ,դ,զ; 1178-բ,դ; 1185; 1186-բ,դ
Կատարե՛ք բաժանում.
բ) 17,024 ։ 4=4.256
դ) 10,5 ։ 7=1.5
զ) 10,08 ։ 24=0,42
1175. Կատարե՛ք բաժանում
բ) 4,221 ։ 0,63=0.67
դ) 9,3456 ։ 10,62 =0.88
զ) 0,13464 ։ 0,396=0.34
Կատարե՛ք բաժանում.
բ) 169 ։ 1,3=130
դ) 1295 ։ 0,37=360
զ) 10572 ։ 8,81=120
Լուծե՛ք հավասարումը
բ) 8,13x = 24,6339
դ) 7,25x = 9,425 ։
Դասարանական մաթեմ 5.5.2023
Դասարանական առաջադրանքներ՝ 1174-ա,գ,ե; 1175-ա,գ,ե,; 1177-ա,գ,ե; 1178-ա,գ; 1184; 1186-ա,գ
- Կատարե՛ք բաժանում.
ա) 8,368 ։ 2=4.184
գ) 0,0225 ։ 15=0.0015
ե) 6,25 ։ 125=0.05 - Կատարե՛ք բաժանում.
ա) 40,25 ։ 2,3=17.5
գ) 30,303 ։ 33,3=0,91
ե) 35,601 ։ 0,01=3.5601 - Կատարե՛ք բաժանում.
ա) 1000 ։ 0,25=40
գ) 7920 ։ 3,6 =2200
ե) 276 ։ 2,3=120 - Լուծե՛ք հավասարումը.
ա) 3,87x = 7,74 ,
գ) 0,32x = 0,48 ,
Դասարանական մաթեմ 3.5.2023
Դասարանական առաջադրանքներ՝ 1156-ա,գ,ե; 1157-ա,գ,ե,; 1158-ա,գ,ե; 1167; 1169
Կատարե՛ք գործողությունները և համեմատե՛ք արդյունքները
ա) 3,76 ⋅ 0,1 > 10,26 ⋅ 0,03
3.76×0.1=0,376
10,26×0,03=0,3078
գ) 1,92 ⋅ 8,4 > 17,5 ⋅ 0,8,
1,92 ⋅ 8,4=15.36
17,5 ⋅ 0,8,=14
ե) 0,705 ⋅ 9,43 < 8,99 ⋅ 0,77,
0,705 ⋅ 9,43=6,64815
8,99 ⋅ 0,77=6.9223
- Կատարե՛ք բազմապատկում.
ա) (6,4 ⋅ 0,5) ⋅ 0,2 ,=0,64
գ) (15,2 ⋅ 6) ⋅ 8,7 =793.44
ե) 5 ⋅ 9,8 ⋅ 0,2=9.8
- Կատարե՛ք բազմապատկում.
ա) 7,31 ⋅ 2,06=15.0586
գ) (–5,32) ⋅ (–2,2) =11.704
ե) (–34,8) ⋅ (–0,348) =12.1104 - Փռված անկյան մեջ նրա գագաթից ճառագայթ է տարված
այնպես, որ ստացված երկու անկյուններից մեկը 30o
‐ով մեծ է
մյուսից։ Ի՞նչ չափեր ունեն այդ անկյունները։
1-x
2-x+30=180
180-30=150
150:2=75
75+30=105 - Երկու քաղաքների միջև եղած ճանապարհը մեքենան կարող է
անցնել 5 ժամում, եթե ընթանա 80 կմ/ժ արագությամբ։ Սակայն
մեքենան ճանապարհի առաջին կեսն անցել է 100 կմ/ժ
արագությամբ, երկրորդը` 50 կմ/ժ։ Ինչքա՞ն ժամանակում է
մեքենան անցել ամբողջ ճանապարհը։
80×5=400
400:2=200
200:100=2
200:50=4
2+4=6