մարտ ամսվա մաթեմատիկաի հաշվետվաություն
Архив рубрики: Մաթեմատիկա
Մայիսի հաշվետվություն
Ապրիլ ամսվա հաշվետվություն
Տնային մաթեմ
Գտեք այն թիվը որի

859
Որն է մեծ
Ա) 45 մետրի 3/5-ը թե 30 մետրի 4/5-ը,

Բ)2/3 մետրի 3/5-ը թե 3/5-ը մետրի2/3

866
Ա) խանութը ձմերուկ է ստացել։ Մինչև կեսօր վաճառեցին ստացած ձմերուկի 2/5-ը իսկ կեսորից հետո 1/3-ը, որից հետո խանութում մնաց 80 ձմերուկ։ Քանի ձմերուկ Էր ստացել խանութուը։
լուծում

Բ) Մեկը ծախսեց իր փողերի կեսը և մնացածի 1/3-ը։Դրանից հետո նրա մոտ մնաց 900 դրամ։Որքան փող կար նրա մոտ սկբում։
լուծում

892
Անկանոն կոտորակը սարքեք խառը թիվ

897
Անջատեք կոտորակների ամբողջ մասը

1007 Կատարել գործողությունները.

1008 Կատարել գործողությունները

1009 Կատարել գործողությունները

1010Կատարել գործողությունները

1012 Կատարել գործողությունները

1016. Կատարել գործողությունները

1028 Կատարել գործողությունները

Դասարանական մաթեմ 27․4․2022
1018
ա

դասարաական մաթեմ 20․4․2022



- Նարեկը պիցցան բաժանեց չորս հավասար մասի: Այնուհետև ստացված մասերից յուրաքանչյուրը նա բաժանեց երեք հավասար մասի: Սկզբնական պիցցայի ո՞ր մասն են կազմում ստացված կտորները:
1
- Հյուրանոցի նախասրահում սեղանին դրված են հյուրանոցի բոլոր սենյակների համարները. առաջին հարկ՝ 101-110 և 123 -133, երկրորդ հարկ՝ 202-241, երրորդ հարկ՝ 300-333: Քանի՞ սենյակ կա հյուրանոցում:
333
տնային մաթեմ 5․4․2022
1248
Մինչև սարի գագաթը 3000 մ էր ։ անցնելով այդ ճանապարհի 1/4 մսը լեռնագնացը նստեց հանգստանալու։ապա անցնելով մնացած ճանապարհի 1/5-ը դարցյալ դադար առավ։ինչան էր լեռնագնացին մնացել անցելու մինչև գագաթը։
լուծում
3000×1/4=750
750×1/5=150
750+150=900
3000-900=2100
1287
Առաջին օրը աշակետը կարդաց գրքի 1/3-ը իսկ երկրորդ օրը 1/6-ը։գրեք որ մասը մնաց կարդալու։
լուծում
1/3+1/6=3/6
1-3/6=3/6
Երկու քաղաքից միաժամանակ իրար ընդառաջ դուրս եկան երկու մեքենա։Որոշ ճամանակ անց առաջին մեքեանան անցել էր ամբողղջ ճանպարըի 7/16-ը իսկ երկրորդը 4/13-ը Որ մեքենան էր այդ պահին ավելի մոտ ճանապրհի միջակետին։
լուծում
բերենք ընդանուր հայտարարի
4/13=64/208
7/16=91/208
64/208<91/208
մարտ ամսվա մաթեմատիկաի հաշվետվաություն
տնային մաթեմ 31․3․2022
1087
իրար էրն խառնել 2 լ մորու և3լ մոշի օշարանկներ։1 լ մորու օշարակն արժեր 1000 դրամ իսկ մոշինը 500 դրամ; ինչ արժե 1 լ խարնուրդը։
լուծում
2×1000=2000
3×500=1500
1500+2000=3500
2+3=5
3500:5=700դրամ
1080
կատարիր գործողությունները
(26554-80):854+(4493-56):261=
26554-80=26474
4493-56=4427
26474:854=31
4427+31=4458
4458:261=17, 20մն
(3749+87):137-(7533-5674):143=
3749+87=3920
7533-5674=1859
3920:137=28,մն
1859։143=13
28-13=15
1088
մեքենան յուրաքանչուր 100 կմ ճանապարհին ծախսում է 8 լ բենզին։ քանի լիտր բենզին է անհրաժեշտ որպեսզի մեքենան անցնի 250 կմ
8։2=4
8×2+4=20լ
դասարանական մաթեմ 31․3․2022
1080
կատարաիր գործողությունները
(57038-4316):101+(4325+1642):351=
57038-4316=52722
4325+1642=5967
52722:101=522
5967+522=6489
5967:351=17
գդ
(153434+643):203-(29578+698):97=
153434+643=154077
29578+698=32360
154077:203=
1084